You are currently viewing ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଯୋଗୀ 37 ବର୍ଷର ଜିନ୍କ୍ସ ଯୁଦ୍ଧ କରନ୍ତି;  କିସାନ୍ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଅଶାନ୍ତି ପଞ୍ଜାବ ହାଣ୍ଡିକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରେ |

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଯୋଗୀ 37 ବର୍ଷର ଜିନ୍କ୍ସ ଯୁଦ୍ଧ କରନ୍ତି; କିସାନ୍ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଅଶାନ୍ତି ପଞ୍ଜାବ ହାଣ୍ଡିକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରେ |

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଶନିବାର ଦିନ ଫେବୃଆରୀ 10 ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 7 ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟ – ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଣିପୁର ଏବଂ ଗୋଆରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି – ଯାହା ଏକ ସ୍ଥିର, ମୁଖ ଜଳସେଚନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିବ। ଏବଂ 2024 ମତଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଲ୍ଡ-ଅପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମନୋବଳ |

ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଗୋଆରେ ଫେବୃଆରୀ 14 ରେ ଗୋଟିଏ ଦିନିଆ ମତଦାନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମଣିପୁର ଫେବୃଆରୀ 27 ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ 3 ରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବ।

ୟୁପିରେ ମତଦାନ – ଫେବୃଆରୀ 10, 14, 20, 23, 27 ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ 3 ଏବଂ 7 ରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସାରିତ ହେବ – ଏହା 2014 ଏବଂ 2019 ରେ ବିଜେପିର କ୍ରମାଗତ ଲୋକସଭା ମୁଖ୍ୟ ସଭାର ମୂଳଦୁଆ ହୋଇଥିବାରୁ 2017 ରାଜ୍ୟ ସର୍ଭେରେ ସାଫ୍ରନ୍ ପାର୍ଟି ପାଇଁ | ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗଣନା କରାଯିବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କିଏ ଜିତିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଜାତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଏହି ସର୍ଭେରେ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଅବନତିର କାହାଣୀକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିବା ସହ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରୁ ଦୂରେଇ ରହିବ। ବାହାରେ ୟୁପି ଫଳାଫଳ, ଏସପି ଏବଂ ବିଏସପି ନେତା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଏବଂ ମାୟାବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ କାରଣ ବିଜେପିର ବିଜୟ ସାଫରନ୍ ପାନ୍ଥେନ୍ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଫାୟାରବ୍ରାଣ୍ଡ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆହ୍ –ାନ – 1985 ମସିହାରୁ ୟୁପିର କ chief ଣସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁନ-ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାଗୁଡ଼ିକ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ପାଦଚିହ୍ନ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ବହୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା AAP ଏବଂ ତ୍ରିନାମୁଲର ଜାତୀୟ ଅଭିଳାଷର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତାର ଚାବିକାଠି ରଖିଛି। କୋଭିଡ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛି ଗତ ବର୍ଷ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆସାମ ମତଦାନ ସମୟରେ କୋଭିଡ୍ର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ .ାନ। ଇସି ଶନିବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବନ୍ଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମୁକ୍ତ, ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ନିରାପଦ ମତଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ମତଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 172 (1) ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଧାନସଭା… ଯଦି ଶୀଘ୍ର ବିଲୋପ ନହୁଏ, ତେବେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ ଆଉ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ହେବ ନାହିଁ। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର୍ ରାଜୀବ କୁମାର ଏବଂ ଅନୁପ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ଦ୍ ank ାରା ଘେରି ରହିଥିବା ମତଦାନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି। ସଂପୃକ୍ତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟସଭାର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ରୁ ଶେଷ ହେବ।

ଶନିବାର ଦିନ ଇସି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ କୋଭିଡ-ସୁରକ୍ଷିତ ପୋଲ ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅଙ୍କନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି କୋଭିଡ ସ୍ଥିତିକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛି। ଏଥିରେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତି ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 1,500 ରୁ 1,250 କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଏ; ସର୍ଭେ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଟୀକାକରଣ ହାରକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ, ସମସ୍ତ ପୋଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସତର୍କତାମୂଳକ ଡୋଜ ସହିତ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାରୀରିକ ସମାବେଶ, ରୋଡ୍ ସୋ, ପ୍ୟାଡିଆଟ୍ରସ୍ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଲଗାଇବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା, ଯାହା EC ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ “ଗତିଶୀଳ” କୋଭିଡ୍ ପରିସ୍ଥିତି |

“ଆମର ବିଶ୍ୱାସ ରହିବା ଉଚିତ ଯେ ଆମେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପାରିବା, ଆମର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା କୋଭିଡ-ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ମାଧ୍ୟମରେ… କେବଳ ସେତେବେଳେ ଆମେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଯାଇପାରିବା, ଯେପରି ଆମେ ଗତ ଦୁଇ (ରାଉଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା) ନିର୍ବାଚନରେ କରିଛୁ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସଂଶୋଧିତ କୋଭିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯାହା ଶାରୀରିକ ସମାବେଶ, ରୋଡଶୋ, ପ୍ୟାଡିଆଟ୍ରା, ଯାନବାହାନ ସମାବେଶ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଜାନୁଆରୀ 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ। ଶାରୀରିକ ମୋଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୋବାଇଲ୍ ଆଧାରିତ ମୋଡ୍ | ଅବଶ୍ୟ, ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଅଭିଯାନ ଅବଧି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ EC ଶାରୀରିକ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣର ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ପ୍ରଚାର ଦିନରେ ରାତି 8 ଟାରୁ 8 ଟା ମଧ୍ୟରେ କ No ଣସି ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ |

ଇସି ଆହୁରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ମୁଖ୍ୟତ N NDMA ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ SDMA ଦ୍ୱାରା EC ର କୋଭିଡ୍ ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସଙ୍ଗର ତଦାରଖ, ତଦାରଖ ଏବଂ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଦାୟୀ ରହିବେ | ଏହା ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା କମିଟିର ଆଦେଶ କିମ୍ବା ଦାୟିତ୍ “କୁ“ ସଂପନ୍ନ କରିବା ଏବଂ ବଦଳାଇବା ”ପାଇଁ ଏହାର ବ୍ୟାପକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ବ୍ୟାପକ ରୂପେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି।
ଚନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ଗାଇଡଲାଇନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇସି କେବଳ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଗୁରୁତର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଲେ ଦଳ ତଥା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତର ସମାବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରିବ।

5/5 - (4 votes)

Krishna Sahu

Hello friend I am Krishna, and I am a student . Right now I am studying in class 12. And my hobby is blogging. I working on this Blog from last six month.

Leave a Reply